Як правильно чистити зуби

Чищення зубів та використання зубної нитки є головними складовими якісного догляду за ротовою порожниною. Але важливо дотримуватися правильної техніки під час чищення зубів та використання зубної нитки, що допоможе підтримувати здоров’я ротової порожнини протягом тривалого часу.

Навіть якщо ви чистите зуби чи користуєтесь зубною ниткою з дитинства, це ще не означає, що ви все робите правильно. За цей час у вас могли сформуватися деякі погані звички, наприклад, чистити зуби занадто сильно, оминати задні зуби чи забувати про чищення зубною ниткою.

Дотримуйтеся цих загальних правил під час чищення зубів, а також до чи після використання зубної нитки:

 • Тримайте зубну щітку під кутом 45 градусів до лінії ясен.

 • Під час чищення зубів обережно рухайте щітку вперед і назад, виконуючи кругові рухи на передній, задній та жувальній поверхнях зубів. Не надто тріть вздовж лінії ясен, ви можете їх подразнити.

 • Не забувайте чистити (та застосовувати нитку) внутрішню частину нижніх передніх зубів. Щоб дістатися цієї ділянки, використовуйте верхню частину щетинок зубної щітки. Якщо ви не можете цього зробити за допомогою звичайної зубної нитки, спробуйте використати спеціальний тримач або одноразові зубочистки з зубною ниткою.

Ще однією складовою повноцінного догляду за ротовою порожниною є чищення язика. Це дасть змогу освіжити подих та усунути ще більше бактерій, що спричиняють карієс. Тож якщо ви схильні до накопичення зубного нальоту чи захворювань ясен, рекомендуємо додати антисептичний ополіскувач для рота, щоб забезпечити щоденний комплексний захист ротової порожнини.

Як чистити зуби звичайною зубною щіткою?

Jak si své zuby čistit manuálním zubním kartáčkem?

Як чистити зуби звичайною зубною щіткою?

Навчитися правильно чистити зуби – перший крок до підтримання гігієни ротової порожнини, здорових зубів та ясен. Крім того, це допоможе зменшити ризик появи карієсу та проблем з яснами, що є основними причинами втрати зубів.

Перш ніж ви почнете

Є кілька способів чищення зубів звичайною щіткою, але з усіх питань варто консультуватися зі своїм стоматологом і дотримуватися його інструкцій. Користуйтеся зубною пастою з вмістом фтору та зубною щіткою з м’якими щетинками і не забувайте змінювати її кожні три місяці.

Дві хвилини двічі на день

Для правильного чищення зубів необхідно витрачати щонайменше дві хвилини, використовуючи рекомендовану техніку, тобто по 30 секунд чистити кожну частину рота (верхню праву, верхню ліву, нижню праву та нижню ліву) вранці й увечері. Оскільки більшість зубних щіток не мають вбудованого 2-хвилинного таймера, краще тримати під рукою годинник, щоб бути впевненими в достатній тривалості чищення.

Розташування зубної щітки

Положення зубної щітки залежить від того, яку частину зуба ви чистите.

 • Крок 1. Почніть із зовнішньої та внутрішньої поверхонь і чистіть їх під кутом 45 градусів короткими, до половини зуба рухами проти лінії ясен. Переконайтесь, що ви дістаєте задні зуби.

 • Крок 2. Просувайтеся до жувальної поверхні. Тримайте щітку прямо, рухайтеся вперед і назад вздовж цієї поверхні.

 • Крок 3. Щойно ви дістанетесь внутрішньої поверхні передніх зубів, поверніть щітку вертикально і робіть обережні рухи вверх та вниз кінчиком щітки.

 • Крок 4. Обов’язково обережно чистіть зуби вздовж лінії ясен.

 • Крок 5. Почистіть язик за допомогою рухів ззаду вперед, що нагадують підмітання, щоб видалити часточки їжі та усунути бактерії, які спричиняють неприємний запах, і освіжити подих.

Тепер, коли ви навчилися правильної техніки чищення зубів, щоденна практика допоможе перетворити її на гарну звичку. Це одна з найпростіших речей, яку ви можете зробити для підтримки здорового стану ваших зубів та ясен.

Як користуватися електричною зубною щіткою

Що таке електрична зубна щітка?

Електрична зубна щітка допоможе вам зробити більше для підтримки здоров’я зубів та ясен. Багато електричних щіток використовують коливально-обертальну технологію для забезпечення поліпшеного догляду за здоров’ям ротової порожнини порівняно зі звичайними зубними щітками. Електрична щітка рухається сама, а вам потрібно лише її скеровувати.

Через це деяким людям процес чищення зубів за допомогою електричної щітки може здатися простішим, щойно вони навчилися правильно нею користуватись. Пам’ятайте, що запорукою ретельного чищення зубів електричною щіткою є скеровування насадки у всі ділянки ротової порожнини.

Використання електричної зубної щітки

Вірите ви чи ні, але наразі багато дітей шкільного віку з радістю чистять зуби. Секрет цього феномену – в електричній зубній щітці. Нею легко користуватися, через це її люблять дорослі, а особливо діти. І хоча електрична зубна щітка коштує дорожче за звичайну, це може бути вартим того, якщо ваша дитина (чи ви самі) користується нею з більшим ентузіазмом.

Зазвичай електричні зубні щітки працюють в діапазоні від 5000 до 30000 рухів за хвилину, тож ви отримуєте більш ретельне чищення за коротший час. Деякі електричні зубні щітки мають навіть більшу потужність.

Для того щоб скористатися електричною зубною щіткою, просто видавіть зубну пасту на насадку для чищення і тримайте її під кутом 45 градусів, так само, як і звичайну зубну щітку. Далі увімкніть щітку і рухайте її від одного зуба до іншого. Невеликі насадки зазвичай чистять не більше одного зуба одночасно, залежно від розміру зубів. Спрямовуйте електричну щітку вздовж передньої, задньої та жувальної поверхонь кожного зуба.

Навіть з електричною зубною щіткою вам варто витрачати близько двох хвилин на чищення зубів, щоб переконатися, що ви почистили кожен зуб. Щойно ви закінчили, просто прополощіть насадку у воді і дайте їй висохнути.

Вбудовані 2-хвилинні таймери

Більшість електричних зубних щіток мають вбудовані 2-хвилинні таймери, а деякі – навіть професійні таймери, які розбивають весь процес на 30-секундні відрізки, щоб допомогти вам стежити за чищенням кожної частини ротової порожнини.

Розташування електричної зубної щітки

Під час використання електричної зубної щітки не обов’язково сильно натискати на неї. Просто спрямовуйте її, поки вона рухається. Деякі електричні зубні щітки мають сенсори тиску, які роблять попередження, коли ви чистите зуби занадто сильно.

 • Крок 1. Переконайтеся, що ваша зубна щітка заряджена. Велика кількість електричних щіток мають світловий індикатор рівня заряду, щоб вам було простіше за цим стежити.

 • Крок 2. Почніть із зовнішніх поверхонь зубів. Скеровуйте щітку повільно від зуба до зуба, затримуючи насадку на кожному з них на кілька секунд, перед тим як рухатись далі. Повторюйте лінію кожного зуба та ясен.

 • Крок 3. Повторіть крок 2 на внутрішній поверхні зубів.

 • Крок 4. Повторіть крок 2 на жувальних поверхнях зубів, а також позаду задніх зубів.

 • Крок 5. Спрямовуйте насадку щітки вздовж лінії ясен та на них. Знову ж таки, не потрібно сильно на неї тиснути чи шкрябати.

 • Крок 6. Додатково почистіть язик, піднебіння та щоки, щоб освіжити подих.

Правильна техніка чищення зубів електричною щіткою та трішки практики дадуть вам упевненість у тому, що ви використовуєте клінічно доведену технологію цього процесу.